Jak postupovat při žádosti o dotaci na stavbu pasivního domu

Pokud jste se rozhodly pro stavbu pasivního domu, udělaly jste dobře. Jistě víte, že za pasivní dům je považována taková stavba kde roční spotřeba na vytápění je méně než 15 kWh/m². Úspory nejsou jedinou výhodou bydlení v pasivním domě.

Bydlení v pasivním domě má i pozitivní vliv na Vaše zdraví. Díky řízené cirkulaci vzduchu je v domě neustále nízká hladina CO2 a Vy budete mít pocit jako by jste právě vyvětrali. V místnosti nevzniká průvan a nesnižuje se teplota. Filtry, kterými jsou všechny vzduchové jednotky vybaveny, výrazně snižují počet prachových částic v ovzduší. Pasivní domy jsou velmi vhodné pro děti a alergiky. Díky kvalitním izolacím a stálým teplotám v celém domě nedochází k tvorbě nebezpečných plísní.

navrh-pasivniho-domuStavba tohoto rodinného domu je sice poněkud více finančně náročnější, ale návratnost vynaložených nákladů je velká a v krátké době. Existují stavební firmy i projektanti schopní připravit a provést pasivní stavbu. U stavby na klíč je nezbytnou osobou stavební dozor, který zajistí kvalitní provedení stavby. Také je možnost že si necháte navrhnout dům a svépomoci ho postavíte.

Na stavbu pasivního rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností s důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie je poskytována dotace ve výši 350 000,- až 500 000,- Kč.

13 kroků jak požádat o dotaci

  1. Najděte si projektanta a energetického specialistu, který Vám zpracuje odborný posudek
  2. Projednejte Váš stavební záměr s příslušným stavebním úřadem
  3. Ve spolupráci s energetickým specialistou vyplňte krycí list technických parametrů
  4. Vyplňte elektronickou žádost o podporu v informačním systému programu
  5. Doručte KP fondu žádost o dotaci včetně povinných příloh v listinné podobě
  6. Kontrola žádosti fondem
  7. Akceptace žádosti
  8. Zajistěte si odborný technický dozor
  9. Zvolte si konkrétní materiály, výrobky a jejich dodavatele a zrealizujte opatření
  10. Závěrečné vyhodnocení žádosti
  11. Registrace akce a Rozhodnutí o poskytnutí dotace
  12. Výplata dotace
  13. Závěrečné vyhodnocení akce

Tip na závěr:

Pokud máte již vše potřebné k dispozici, tak není proč se stavbou otálet. Nejlepší je zahájit stavbu v jarním období, abyste na zimu již mohly bydlet v novém vlastním domě.

Pasivní dům
Stavba pasivního domu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *